``CALCIFICALÓ TENDINITS``
Betegség leírása
A váll fájdalmas becsípődésének egyik jellegzetes oka a rotator köpeny meszesedése. A vállízület feletti tér beszűkülése miatt a kar emelésekor a rotátor köpeny súrlódik a felette lévő csontba, ami sorozatos használat esetén fájdalmat, gyulladást, mozgáskorlátozottságot okoz.
Anatómia
A rotátor köpeny a vállízületet körülvevő 4 izomból álló köpenyszerű képlet, amely a felkarfejet a vállízület közepén tartja minden mozgás alkalmával, a váll emelésében és forgómozgásokban segít.
A rotátor köpeny felett a lapocka egy nyúlványa (acromion) helyezkedik el nagyon közel, a kettő között csak egy vékony zselés anyaggal töltött nyáktömlő helyezkedik el. Ez a tömlő csökkenti a súrlódást a két felszín közt a kar mozgása közben.
A meszesedés lehet az ínban vagy 2 ín között (leggyakrabban a supra és infraspinatus határán) de lehet a nyáktömlőben is. Tapasztalati tény, hogy a subacromialis szűk tér rendkívül szövevényes heggel kitöltött. A mész típusa is változó vizes kréta típusú elterülő vagy fehér kristályos kemény típus.
Tünetek
A váll meszesedés tünetei folyamatosan alakulnak ki. Kezdetben enyhe válltáji a kar külső részére sugárzó fájdalom jellemző, ami pihenéskor és mozgatáskor is fennáll. A tompa vállfájdalom egyre fokozódik és éjszaka is jelentkezik, a beteg felébred rá. Az érintett oldalon nem tud aludni.
Sokszor a panaszok egy hirtelen rossz mozdulattal kezdődnek és ilyenkor 3 hetes periódusban akkora vállfájdalmat okozhatnak, hogy a beteg képtelen felemelni a karját, ez aztán enyhül egy közepes fájdalomra.
Fej feletti mozgásoknál nyilalló vállfájdalmat érez. Gyakori, hogy a beteg elfeledkezik arról, hogy egyes mozgások fájdalmat okoznak és hirtelen nyúl valami után, vagy el akar kapni valamit és belehasít a vállába a fájdalom.
Kezdetben a kar emelő mozgások majd a váll forgó mozgások is beszűkülnek, így a hát vakarása, melltartó pántjának be és kikapcsolása is panaszt okoz.
Nem műtéti kezelés
Általában hatásos kezelés, a betegek nagy része javulást érez a vállfájdalomban és a mozgástartományban is.
A beteget megkéri orvosa, hogy
- Kerülje a fájdalmat okozó mozgássorokat
- Gyógytornát ír elő
- Fájdalomcsillapító gyógyszerek ír fel (NSAID- nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő)
- Szteroid tartalmú injekciót ad (esetleg)
A terápia gyakran elhúzódik 4-6 hónap is kell a gyógyuláshoz.
Műtéti kezelés
A vál meszesedés műtétjét arthroszkóppal végezzük. Általában 2-3 kis kb. 3-4 mm-es lyukból végezzük vezetéses érzéstelenítésben. Műtét ideje 25-45 perc. Antibiotikum profilaxist nem alkalmazunk.
A műtét célja érdekes mó don nem a meszesedés eltávolítása hanem a lapocka nyúlványa (acromion) és a rotátor köpeny közötti távolság növelése, így a kar emelésekor sem ütköznek egymásnak, nem okoznak fájdalmat. A távolság növelését a gyulladt nyáktömlő kivételével az acromion alsó szélének leborotválásával és a rotátor köpeny megtisztításával érjük el. A mész eltávolítás siker aránya kb. 85% irodalmi adatok szerint, de ez nem befolyásolja a késői eredményeket. Az ízületbe a dott ízületvédő injekció pótolja a normál ízületi folyadékot és csillapítja a fájdalmat.
Műtét utáni nagy méretű kötés a műtét során használt víz felszívását szolgálja, amit másnap kis sebtapasz jellegű steril kötésre cserél a beteg. További kötéscsere nem szükséges.
A fájdalom csökkenés, az éjszakai fájdalmak hosszútávú eltűntetése terén a 94% körüli a sikeresség.
Rehabilitáció
Műtét után közvetlenül a kart kartartóval felkötik, ez csökkenti a műtét utáni fájdalmat. A fájdalom csökkenésével a mozgások is elkezdődnek. a kartartó 10 nap- 3 hétig javasolt. Gyógytorna tanítja meg a beteget újra használni a karját és erősíti az izmait is. Éjszakai panaszok 8 hét körül tűnnek el. A teljes felépüléshez (fájdalommentes mozgások) min. 2-4 hónapra van szükség de ez elhúzódhat a betegség fajtájától függően.
Munkába való visszatérés
3 hetes kortól lehet elkezdeni a könnyű munkakörökben végzett munkát, maximum 5 kg-ot szabad emelni. 3 hónapos kortól megengedett kb. 20 kg emelése, és a fejfeletti munkafolyamatokat is el lehet kezdeni. A teljes munkába állás, vagy sporthoz való visszatérés 4 hónapos kortól javasolt.
Weboldalunkon további hasznos információkat talál a vállműtétek utáni rehabilitációs / gyógytorna protokollokról, továbbá javasoljuk tekintse meg a Vállcentrum YouTube csatornáját is, ahol vállsérülések és azok kezeléséről szóló videókból is tájékozódhat.
Vállcentrum besorolás: kis arthroscopos 1 napos beavatkozás
VÁLLSEBÉSZEK | VÁLLSPECIALISTÁK
Alap kritériumnak tartjuk a minőségi, teljeskörű, egyénre szabott vállbeteg ellátást.
Egyedülálló technikai felszereltséggel, és külföldön szerzett szaktudással nyújtunk Európai szintű vállellátást a profi sportolóktól az átlagemberekig mindenkinek.





