“Leszakadt” váll - AC ficam
Betegség leírása
A lapocka nyúlványa (acromion) és a kulcscsont külső vége által alkotott feszes izület ficama. Ez a váll legmagasabb pontja.
Kialakulás (mechanizmus):
Nagy erőbehatás kell az AC izület ficamához. Leggyakrabban vállra eséskor jön létre, ezért kontakt sportokban gyakori. Az erő hatására az izületet feszesen tartó szalagok egy része, vagy az összes elszakad. A kulcscsontot a rajta tapadó izmok felfelé, míg a lapockát lefelé húzzák.
Tünetek
A kulcscsont külső részét lefelé nyomva rugalmas rögzítettség van, olyan mintha egy zongora billentyűt ütnénk le. A váll elülső felső része duzzadt, nyomásérzékeny, sok esetben vérömleny tapintható.
Beosztás:
A sérülés beosztása régebben Tossy (kevésbé részletes) mostanában Rockwood szerint történik. Az ízületet stabilizáló szalagok szakadását írja le és terápiás javaslatot is tesz.
Kezelés
– Friss sérülésnél
Minden ellátás lényege a hegesedés elérése az ízületet stabilizáló szalagokban.
Nem műtéti kezelés
Az esetek nagy része (I, II, III?) kezelhető konzervatívan, azaz műtét nélkül. A kart kendővel felkötik, így az izület nem mozog, így a gyógyulás is gyorsabban végbemegy. 1-2 hét után mozgatható a kar. A betegek nagy részénél a teljes mozgásterjedelem visszatér még akkor is ha az izület ficama jól látható a bőrön keresztül.
De vannak olyan betegek akinek kis sérülése volt mégis panaszos, ilyenkor az izületben lévő mozgások miatt a csontfelszínek elmozdulnak egymáson és ez okozza a panaszokat és ez később izületi kopást eredményez.
Műtéti kezelés
Súlyosabb esetekben (Rockwood III? IV-V-VI) érdemes korai műtétet végezni, Sokféle műtét lehetséges, de mi a minimal invazív drót tűzést részesítjük előnyben.
– Krónikus – régi sérülés
- Stabil csak fájdalom (I, II, III)
- Konzervatív kezelés
- Fizikóterápia
- Injekció
- Steroid, Orthovisc Mini
- Műtéti kezelés
- AC resectió (az izület eltávolítása, az összeérő csontfelszínek levágásával). Kb 1-1,5cm csontot veszünk ki az izületből, így a kar mozgatása közben sem ér össze a két csonk, így fájdalom sem keletkezik. – Arthroscopos
- Konzervatív kezelés
- Instabil, fájdalmas (III, IV, V, VI)
- Műtéti kezelés
- A kulcscsontot rögzíti az alatta lévő lapocka elülső nyúlványhoz (processus coracoideus), így a két csont nem mozog egymáshoz képest, hanem együtt mozog ezért nem surlódik és a vállöv is a helyére kerül.
- Műtéti kezelés
Weawer Dunn
4 nap kórházi tartózkodással járó nyílt műtéti beavatkozás. a beteg kivizsgálva érkezik az osztályra, ahol a befekvés napján elhelyezkedik és altatóorvosi konzílium történik és friss röntgen felvétel készül.
2. napon van a műtét.10-12 cm-es metszésből. Szalagátültetés és annak megerősítése hurkolt fonalakkal. A beavatkozás a jelenlegi standard. Jól rögzít, bár a gyógyulás során kissé meglazul, ami látható a vállon de panaszt nem okoz a betegnek. Kezdetben nem elég erős ezért kontakt sportok 6 hónapig nem végezhetőek.
3. napon fájdalomcsillapítás és az esetlegesen behelyezett drain cső eltávolítás után kontroll röntgen vizsgálat történik.
A további 1-2 napon rendszeres kötéscsere és minimális gyógytorna gyakorlatok zajlanak.
10 naposan történik a varratszedés.
Rehabilitáció
Műtét után közvetlenül a kart kartartóval felkötik, ez csökkenti a műtét utáni fájdalmat. A fájdalom csökkenésével a mozgások is elkezdődnek. a kartartó 3 hétig javasolt. A beteg nem feküdhet rá, nem viheti keresztbe a karját és legfölső emelést nem erőltetheti 12 hétig. Gyógytorna tanítja meg a beteget újra használni a karját és erősíti az izmait is. Éjszakai panaszok 8 hétre tűnnek el. A teljes felépüléshez (fájdalommentes mozgások) min. 8 hónapra van szükség de ez elhúzódhat a betegség fajtájától függően. 6-8 hónaposan üthet tenisz szervát, és akkor kezdhet kisebb súllyal nyakból nyomást is.
Munkába való visszatérés
6 hetes kortól lehet elkezdeni a könnyű munkakörökben végzett munkát, maximum 3 kg-ot szabad emelni. 3 hónapos kortól megengedett kb. 10 kg emelése, és a fejfeletti munkafolyamatokat is el lehet kezdeni. A teljes munkába állás, vagy sporthoz való visszatérés 4-8 hónapos kortól javasolt.
Weboldalunkon további hasznos információkat talál a vállműtétek utáni rehabilitációs / gyógytorna protokollokról, továbbá javasoljuk tekintse meg a Vállcentrum YouTube csatornáját is, ahol vállsérülések és azok kezeléséről szóló videókból is tájékozódhat.
Vállcentrum besorolás: nyitott kórházi befekvéses műtét
VÁLLSEBÉSZEK | VÁLLSPECIALISTÁK
Alap kritériumnak tartjuk a minőségi, teljeskörű, egyénre szabott vállbeteg ellátást.
Egyedülálló technikai felszereltséggel, és külföldön szerzett szaktudással nyújtunk Európai szintű vállellátást a profi sportolóktól az átlagemberekig mindenkinek.